כתיבת חוזה עבודה לאפטריסט

יצא לי לעבוד כפרילאנסר בארץ ובחו"ל, ועם הזמן ובעזרתם של כמה חברים מהתחום, גיבשתי כמה כללים ותנאים עליהם מי שעובד אתי חייב להסכים. אולי תיתקלו בלקוח שמעוניין לשנות את התנאים האלה, ומבחינתי מדובר בנורת אזהרה. פעם לקוח הציע לי תשלום גדול יותר בסיום העבודה בתמורה לויתור על המקדמה, זה טריק ממש מלוכלך ולא מפתיע שהפרוייקט כלל לא הגיע לידי סיום, מדובר היה בלקוח שמלכתחילה לא התכוון לשלם.

הנה לינק לחוזה שלי, ערכו אותו כדי שיתאים לצרכיכם, זה גם חכם להתייעץ בעורך דין כדי לגבש חוזה שמתאים לכם בדיוק.
https://docs.google.com/document/d/1GvTXMJAP2w24UJjhtnFmuP0PqWAmID7JuiSm-BtoK58/edit?usp=sharing

בכל מקרה, אלה אבני הבסיס בחוזה בין מעצב ללקוח:

תיאור העבודה- מאוד חשוב לתאם ציפיות ולהבהיר מה הלקוח מקבל.

זכויות ובעלות- הבעלות על הסרט שייכת ללקוח. עם זאת, אני רשאי להשתמש בו או בחומרים מהתהליך לצורך פרסום עצמי. רק מרגע התשלום הלקוח רשאי לפרסם את הסרט.

העסקת צד-שלישי- במידה ואצטרך עזרה של צד שלישי כדי לספק את המוצר, אני רשאי לעשות זאת. במידה וזה נגרם משינויים שקרו אחרי תחילת העבודה, מין הראוי שהלקוח ישלם על ההעסקה.

תקשורת- אפשר להתקשר אליי בכל שעות היום, אבל אני מעדיף שלא בסופ"ש, וניתן גם לתקשר בהודעת סמס או ווטסאפ. שווה להבהיר שרוב התקשורת בין הלקוח למעצב תתבצע באימייל, מה שמאפשר לשני הצדדים לעקוב אחר דרישות, תיקונים, ושינויים.

לו"ז תשלומים - זו הזדמנות להסביר ללקוחות שלא מתחום האנימציה והעיצוב את שלבי העבודה, וכמה מסובך להכניס תיקונים גדולים בשלבים מאוחרים בתהליך. אני נוהג לחלק את התשלום לשלושה, רבים מחלקים לשניים.

איחור בתשלום - אם תשלום לא מבוצע בתוך 30 יום מיום הוצאת החשבונית, ייגבה "קנס איחור" בסך 5% ממחיר התשלום. 5% נוספים ייגבו על כל 30 ימים נוספים של איחור ככה עד שהסכום משולם במלואו.

ביטול - אם החוזה מופר איכשהו, אני יכול להודיע באימייל על ביטול הפרוייקט, וכל הזכויות על הפרוייקט נשארות אצלי. תשלום על ביטול פרוייקט ייגבה מהלקוח, כשהתשלום משקף את כמות העבודה שהושקעה בפרוייקט עד לשלב הביטול.

דברים שאפשר להוסיף

קידום- בכל דף אינטרנט בו הסרט מפורסם, יש לצרף קרדיט מלא לאמן ולינק לאתר שלו.

סודיות-  על הלקוח ליידע את האמן בכתב אם חלק כלשהו או כל העבודה הוא סודי.

נזקים- האמן אינו אחראי לכל תביעה, בקשה, הפסד, שייקרו ללקוח. ולא חייב בתשלומים לעורך דין או שירותי גישור שהלקוח ישלם כתוצאה מאלה.